صندوق ها

دوشنبه ,28 تیر 1395

صندوق های سرمایه گذاری مشترک یکی از مهمترین ابزارهای نوین مورد استفاده در بازار سرمایه می باشد که طی دو دهه اخیر،  به محبوبیت فراوانی نزد سرمایه گذاران، در جهان دست یافته است.  گستردگی استفاده از این ابزار به گونه ایست که در حال حاضر بیش از 80 میلیون نفر در آمریکا، در این صندوق ها سرمایه گذاری کرده اند، به نحوی که برای بسیاری از این سرمایه گذاران، سرمایه گذاری در بورس به معنای سرمایه گذاری در این صندوق ها می باشد.در ایران نیز طی پنج سال اخیر، صندوق هایی با این عنوان و تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار ایران، فعالیت داشته اند .

تنوع موجود در سبد سرمایه گذاری صندوق سبب کاهش ریسک و مدیریت تخصصی این سبد، موجب افزایش جذابیت آن می شود. صندوق سرمایه گذاری با استفاده از دانش روز سرمایه گذاری تلاش می کند ارزش دارایی های خود را در گذر زمان افزایش دهد.

از مزایای مهم استفاده از صندوق های سرمایه گذاری مشترک می توان به عوامل زیر اشاره کرد:

الف) مديريت حرفه اي

اولين مزيت صندوق سرمايه گذاري مشترك، مديريت حرفه اي سرمایه خواهد بود. سرمايه گذاران به اين دليل در صندوق سرمايه گذاري مي كنند كه وقت و تخصص لازم براي سرمايه گذاري بصورت انفرادي را ندارند. صندوق مشترك سرمايه گذاري راهي ارزان براي سرمايه گذاران حقیقی است تا از تیمی حرفه ای، به منظور سرمايه گذاري و نظارت بهرمند گردند.

ب) تنوع سازي

با سهامدار شدن در صندوق بجاي خريد سهام به شکل انفرادي در بازار، ريسك سرمايه گذاري شما تقسیم مي شود. یکی از  فلسفه های تنوع سازي اين است كه، سرمايه گذاری در مجموعه ای از اوراق بهادار باعث مي گردد، زيان هاي ناشي از سرمايه گذاري در چند اوراق بهادار با  سود هاي حاصل از سرمايه گذاري در ساير اوراق بهادار حداقل شود .

ج) صرفه جويي در مقياس

به خاطر اينكه صندوق ها مقدار زيادي از سهام و اوراق بهادار را در هر معامله خريد و فروش مي كنند، هزينه هاي معاملاتي آنها بسيار پايين تر از مواردي است كه سرمایه گذار، خود اقدام به معامله مي كند.

د) نقدينگي

صندوق اين امكان را به شما مي دهد تا در سريعترين زمان ممكن پول خود را نقد کرده و براي فروش سهام خود با هيچ مشكلي مواجه نشويد.

ه) آساني و سهولت

خريد و فروش سهام صندوق، به آساني صورت مي گيرد. با مبلغ بسيار كمي هم مي توان در اين صندوق ها سرمايه گذاري كرد و بعضا نهادهای مالی چون بانك ها، با تنوع و گستردگي كه دارند، امكان خريد و فروش سهام صندوق را در اختيار مشتريان خود قرار مي دهند.

انواع صندوق های سرمایه گذاری قابل تاسیس در معیار:

صندوق های سرمایه گذاری در اندازه بزرگ، اختصاصی بازارگردانی،  در اوراق بهادار با درآمد ثابت، در دارائی های مالی ارزی، در سهام در اندازه کوچک با پرداخت سود، سرمایه گذاری پروژه، مختلط ، ……
صندوق سرمایه گذاری مشترک ریسک پذیر:
این صندوق اولین بار در ایران توسط ” شرکت مشاور سرمایه گذاری معیار”  طراحی و با تائید سازمان بورس و اوراق بهادار ایران، در مراحل انتهایی ثبت و تاسیس می باشد . این صندوق در مقایسه با صندوق های سرمایه گذاری مشترک موجود، از مزایای ویژه ای برخوردار است .

به برخی از ویژگی ها و مزایای این نوع صندوق منحصر به فرد، در زیر اشاره می گردد:

جلوگیری از کاهش ارزش صندوق در بازارهای نزولی

ممانعت از تحمیل هزینه های خرید و فروش متوالی به سرمایه گذاران

جذب سرمایه گذاران با هر میزان ریسک پذیری

عدم رقیق سازی بیش از حد سبد سهام، با توجه بر محدودیت های صندوق های سرمایه گذاری

استفاده از سیاست ها و خط مشی های متنوع مدیریت صندوق