سبدگردانی

سه شنبه ,15 تیر 1395

سبدگردانی، در اصطلاح ، چیدمان صحیح دارایی‌ها در قالب یک سبد مشخص است که میزان هر یک از دارایی‌ها و زمان خرید و فروش آنها به دقت تعیین و پایش می‌شود.

فرآیند سبد گردانی در معیار، بر  مبنای شاخص های متنوعی چون سطح ریسک‌پذیری، انتظار میزان بازدهی و میزان سرمایه مشتریان، با بهره گیری از توان تحلیلی و مدیریت علمی مجموعه صورت می پذیرد . مدیریت سبد در معیار، از مکانیزم منحصر به فردی پیروی می کند و استراتژی های سرمایه گذاری، بر اساس اتخاذ تصمیمات مدیر یا مدیران سبد، تحت نظارت شورایی متشکل از:  مدیر بخش سبدها و صندوق های سرمایه گذاری ، مدیر و عضو ارشد گروه تحلیل و مشاور عالی شرکت در امور مدیریت پرتفوی، تنظیم می گردد .

درسال های اخیر مشاور سرمایه گذاری معیار و به ویژه مدیران این شرکت، نقش پر رنگی در ارائه مشاوره به سبد ها و صندوق های سرمایه گذاری داشته و با اخذ مجوز سبد گردانی در سال1393 ، مستقلا، قدم در مدیریت علمی و مدرن سبدهای سرمایه گذاری نهاده اند .

انواع سبدهای سرمایه گذاری در معیار:

سبد گردانی اختصاصی _ اشخاص حقیقی :

از این طریق، اشخاص حقیقی پرمشغله و فاقد مهارت‌های تخصصی سرمایه‌گذاری، فرصت حضور در بازار را خواهند یافت و  سرمایه‌گذاری‌های مورد نظر خود را در بازار به انجام می‌رسانند. ارزش این خدمات زمانی مشخص می‌شود، که چارچوب سرمایه‌گذاری سبدها، متناسب با نیازها و خواسته‌ های مشتری تنظیم گردد.

تشکیل این نوع سبد، با تکمیل فرم ارزیابی ریسک مشتریان و آنالیز جامع میزان ریسک پذیری اشخاص حقیقی توسط کارشناسان شرکت آغاز می گردد . پس از آگاه نمودن مشتری، از نتایج استخراجی فرم مذکور و نیز شرایط کلان اقتصاد و بازار سرمایه، به بررسی جزء به جزء بخش های قرارداد تنظیمی و برطرف نمودن همه عوامل مبهم از دید مشتری پرداخته می شود . در صورت عقد قرارداد، “معیار” با اعطای امتیازاتی نظیر، ارسال گزارشات وضعیت سبد، ارسال بولتن های خبری- تحلیلی روزانه، دسترسی به برخی سرویس های وبسایت معیار و ….، زمینه خدمات رسانی های بیشتر را فراهم می سازد .

سبد گردانی اختصاصی _ اشخاص حقوقی :

با بهره گیری از این نوع سبد، نهادهای مالی و  شرکت‌های حقوقی، بدون از دست دادن تمرکز بر فعالیت‌های عملیاتی و همچنین با استفاده از تخصص، توان مدیریت حرفه ای شرکت های سبدگردان، سرمایه گذاری های سودآوری در بازار سرمایه خواهند داشت.

“معیار”، پس از سنجش دقیقی از میزان ریسک پذیری و نوع فضای کسب و کار مشتریان حقوقی، به طراحی ساختار سرمایه گذاری سبد سهام می پردازد. بدیهیست، با توجه به شاخص های عنوان شده، نوع ترکیب دارایی های صندوق متمایز خواهد بود و بنا بر سنجش صورت گرفته، راهکار و استراتژی های سبد گردانی، توسط مدیر یا مدیران سبد پیشنهاد و به تایید شورای نظارتی می رسد .

سبدهای اختصاصی بازار گردانی:

بازارگردانی عملیاتی است، که به منظور افزایش نقدینگی برای سهامداران جزء و کنترل دامنه نوسان قیمت انجام می‌شود. همچنین براساس این تعاریف، بازار گردان در واقع بنگاهی اقتصادی است که فعالیت متکی بر دانش انجام می دهند و به موجب قرارداد با یک شرکت بورسی، قسمتی از منابع خود را به منظور عملیات بازار‌گردانی اختصاص خواهد داد .

ماهیت عملیات بازارگردان‌ها، بگونه ‌ای است که آنان نیاز به دانش و آگاهی گسترده از مسایل بازار سرمایه و اقتصاد دارند و به عبارتی دراختیار داشتن تحلیلگران مالی از جمله پیش ‌شرط ‌های اساسی در شکل ‌گیری و فعالیت بازارگردان ها می باشد . ‌
از آنجا که یکی از مهمترین وظایف مدیریت شرکت اتخاذ تصمیمات مناسب جهت حفظ و افزایش ثروت سهامداران می باشد،  لزوم توجه به ارزش بازار و قیمت سهام شرکت امری غیر قابل انکار است .این توجه مستلزم اتخاذ تدابیری برنامه ریزی شده  در جهت عملکردی بهینه می باشد و فلسفه بازارگردانی و ضرورت استفاده از بازارگردان حرفه ای نیز بر پایه این مهم بنا نهاده شده است .

شرکت مشاوره سرمایه گذاری معیار در راستای سیاست های اخیر خود، مبنی بر ضرورت گسترش استفاده از ابزارهای نوین مالی در کشور، اقدام به بررسی دقیق از شرایط بازارگردانی ، متدها و نرم افزارهای بین المللی موجود کرده و با استفاده از کادری مجرب  و متخصص، روشی جامع در بازارگردانی سهام، مختص بازار بورس ایران طراحی نموده است. هدف شرکت مشاوره سرمایه گذاری معیار از این امر ، بومی سازی و معرفی ابزارهای نوین بازارگردانی و تبدیل شدن به شرکت پیشرو در بازارگردانی علمی کشور می باشد .

علی رغم نگاه سنتی به نحوه بازارگردانی در کشور، بازارگردانی از نگاه ما، عملکردی حرفه ای و تخصصی در استفاده از پارامترهای تاثیر گذار در معاملات سهم می باشد که در این راستا، از اقدامات منحصر به فرد و متمایزی در بازارگردانی استفاده خواهیم کرد .

بازار گردانی در ایران، بر اساس مصوبه سازمان بورس، در قالب صندوق های اختصاصی بازارگردانی صورت می گیرد که متاسفانه با وجود محدودیت های وضع شده در اساسنامه، این صندوق ها از کارایی لازم برخوردار نمی باشند و ما در جهت حفظ منافع مشتریان و با بررسی کاستی ها، علاوه بر امکان تشکیل صندوق های اختصاصی بازارگردانی، سبدهای بازارگردانی را به دلیل برخورداری از مزایای بهتر و محدودیت های کمتر به مشتریان خود معرفی می نماییم .